Pořídit si pro své WordPress projekty sdílený hosting, nebo vlastní server?

Pokud plánujete další webové stránky, měli byste se zaměřit také na výběr technologického řešení, tedy nejen hostingové firmy, ale také typu služby – hostingu, nebo serveru. Výběr by se neměl řídit cenou nebo dokonce rutinním automatickým výběrem („fungují tak už naše dva starší weby, tak ty další dva nové uděláme stejně“). V tomto článku vám poradíme, jak situaci vyhodnotit a dospět k řešení, které vaše aktivity v budoucích letech nebude brzdit, nýbrž rozvíjet.

Jednoduchá analýza současné situace a plány na rozvoj

Předpokládejme, že současný stav se změní. Buď proto, že výkon současných stránek je nevyhovující, chybový, nedostačuje požadavkům a lze předpokládat, že na vině je hardwarové řešení (tedy nikoliv jen software). Změna hardwarové platformy tedy přinese žádoucí vylepšení, což je hlavní důvod, proč je dobré stav změnit.

Druhým důvodem ke změně může být rozšíření nebo škálování současného stavu; potřebujete vytvořit další webové stránky nebo webovou aplikaci a současné řešení nelze škálovat, tzn. dalším zatížením by se snížila kvalitu provozu celku. Jinými slovy – pokud máte sdílený hosting, přidání dalšího webu neznamená, že byste mohli přidat nebo využít také další výkon; jeho kapacita se nezmění, pouze přidáte další jednotku, která zdroj vytíží, čímž se sníží výkon i ostatních aplikací.

Nastal vhodný okamžik se zamyslet, jak celou situaci řešit, a položit si důležité otázky, např.

  • Je současné řešení svým výkonem objektivně dostačující?
  • Zvládá současné řešení obsloužit návštěvníky v kritických chvílích?
  • Co se stane, když za rok budeme přidávat další webovou aplikaci?
  • Vydrží toto řešení příští dva tři roky ve stejné kvalitě?
  • Jaké budou náklady na úpravu za rok či dva, když se ukáže, že technické řešení je nevyhovující?
  • Je vhodná doba na progresivní krok, tedy vytvoření mírně naddimenzované platformy s výhledem na budoucí růst požadavků?
  • Vyplatí se provést změny teď? O obráceně: Vyplatí se neprovádět změny právě teď?
  • Dokážou webové aplikace zaplatit svůj provoz? Dokázaly by to také v případě navýšení nákladů na provoz o 100 %?

Technické možnosti

Nyní je vhodná doba uvést, jaké technické možnosti vlastně existují.

Hosting

Jen pro pořádek uveďme, co chápat pod pojmem hosting. Jde o pronájem prostoru na cizím serveru. Nejde ale jen o prostor, součástí je také část výkonu serveru a kapacita jeho operační paměti. K hostingu se pojí také služby jako zálohování dat, antivirová ochrana nebo třeba možnost odesílat e-maily.

Sdílený hosting

Hostingová firma provozuje servery a pronajímá jejich prostor a výkon zákazníkům. Na jednom serveru jsou desítky až tisíce adresářů, v každém z nich běží aplikace jiného zákazníka, který si je spravuje ze svého účtu u hostingové společnosti. Všichni zákazníci mají k dispozici poměrnou část výkonu procesorů a volné operační paměti, která je v daný okamžik k dispozici. Funguje zde princip fair user policy, tedy že dokud nezneužíváte výkon serveru nepovoleným způsobem (např. trvale běžící náročná aplikace), můžete jej využívat podle uvážení. Z principu sdílení ale vyplývá, že určitá část uživatelů bude čerpat pouze minimální výkon. Jestli to bude zrovna váš web, nelze ani zjistit, ani se proti tomu bránit.

Poznáte to např. tak, že po zadání adresy vašeho webu trvá několik sekund, než se stránka zobrazí – server požadavky řadí do fronty, protože nemá dostatek výkonu. Nejhorší situace se může projevit chybou typu 500 nebo timeout, což znamená, že server nemůže požadavek vůbec vyřídit.

Je to vlastnost sdílených hostingů. Jejich nízká cena obvykle reprezentuje omezenou kvalitu služby, která ale velké části uživatelů dostačuje. Ten, kdo chce být ve svém oboru nejlepší, se ale se sdíleným hostingem nemůže z principu věci smířit a musí hledat výkonnější řešení.

Příklady:  Český hosting, Ebola.cz, BlueBoard, Wedos hosting  a mnoho dalších
Výhody: snadná dostupnost, nízká cena, často více webů v jednom účtu
Nevýhody: často nízký výkon, omezená kvalita služby, nemožnost škálovat

Dedikovaný hosting

Není v nabídkách firem tak častý, přesněji řečeno – dá trochu práci ho najít. Není prezentován na prvním místě, protože je dražší než sdílený hosting. Požadavky drtivé většiny uživatelů sdílený hosting splní a dedikovaný hosting vypadá jako nabubřelý luxus. Faktem je, že jeho výhoda je klíčová: dedikovaný znamená zajištěný, rezervovaný, garantovaný, tedy je opakem sdíleného.

Technicky vzato je na jednom serveru opět více zákazníků, ale každý z nich má pro svůj webový projekt garantovaný výkon a může se spolehnout, že mu z něj jiný zákazník neubere. Z logiky věci tedy plyne, že zákazníků jen na jednom (fyzickém) serveru mnohem méně než v případě sdíleného hostingu.

Příklady: AHosting.czEbola Business
Výhody: garantovaný výkon
Nevýhody: nemožnost škálovat, vyšší cena ve srovnání se sdíleným hostingem

Virtuální privátní server, VPS

Fyzické servery (počítače) jsou tak výkonné, že v prostředí jejich operačního systému lze spustit virtuální servery, tedy softwarové aplikace, které mají parametry a chování jako fyzický server. Uvnitř takového virtuálního privátního serveru (VPS) pak běží operační systém a lze v něm vytvořit prostředí mmj. pro hostování webů – což dělají provozovatelé hostingů. Vývojem technologií a požadavků trhu začaly firmy nabízet nejen službu hostování jednoho webu, ale celého VPS, tedy prvku, který dříve sloužil ryze interním technickým účelům (vytvoření hostingové platformy).

Možná si říkáte, fajn – server, ale co já s ním budu dělat, když tomu vůbec nerozumím? Opět existuje několik možností, většinou jde hlavně o marketingově pojaté služby.

VPS ve vlastní režii

Zákazník si pronajímá celé VPS a stará se o něj zcela sám, resp. někoho si najme. Hostingová firma se stará o hardware, v němž VPS existuje, takže tento systém je „nesmrtelný“. V okamžiku, kdy hardware doslouží, firma ho vymění, aniž by byl zákazník nějak poškozen. S VPS lze totiž snadno manipulovat, je to přenosný kontejner, byť je jeho datová velikost mnohdy ohromující (desítky, stovky gigabajtů a více).

Zákazník ale musí mít svého systémového správce, zajišťovat si nastavení a aktualizace operačního systému a všech aplikací včetně těch webových. Musí si sám spravovat bezpečnostní služby, poštovní server, zálohování služeb ve VPS (zálohy celého VPS obvykle provádí hostingová firma v ceně).

Příklady: Wedos VPS SSD, vpsFree.cz, Active24.cz VMS LinuxZonerCloud Server Linux a množství dalších
Výhody: volnost nakládání s výkonem a prostředky VPS, nesmrtelnost VPS
Nevýhody: vysoké náklady, vlastní režie a zodpovědnost

VPS v režii hostingové firmy

Služba se prodává pod označením managed VPS nebo Virtual Managed Server (VMS). O server se stará hostingová firma, zajišťuje aktualizace a nastavení operačního systému a na požádání instaluje software, který potřebujete (zde je nutné předem zjistit, jaká u konkrétní firmy panují omezení). Nemáte na server přístup jako správce root, jen jako uživatel s omezeným přístupem.

Příklady: Česky hosting (Spolehlive-Servery.cz),  ZonerCloud Server Linux a další
Výhody: hostingová firma zajišťuje správu, poměr cena/výkon
Nevýhody: můžete narazit na omezení vašeho požadavku, nemáte administrátorský přístup

Fyzický server

Zřejmě nejvýkonnější možností je využití přímo fyzického serveru v serverovně. Nabídka firem na trhu se opět liší, jen stručně:

  • umístění vašeho serveru v serverovně firmy, platí se pronájem, energie a objem provozu, IP adresy,
  • zaplatíte provoz serveru, který firma v serverovně má,
    • po jeho dosloužení si jej můžete odkoupit, nebo
    • vyměnit za nový a pokračovat v užívání.

Tyto nabídky jsou vhodné pro projekty složitých webových aplikací, které budou obsluhovat množství požadavků a uživatelů, proto se jimi dále nezabýváme. Pro účely, které zde diskutujeme, jsou naddimenzované a patří do enterprise sféry.

Platform as a Service

Poslední možností, kterou zde zmíníme, je využití některé služby typu platforma jako služba. Jedná se o doménu firem Amazon (Amazon Web Services, AWS), Google, Microsoft a dalších gigantů. Ale pronikají sem také původně hostingové firmy jako WP Engine (speciální platforma pro WordPress) nebo technologie založené na open source „stacku“ OpenShift a Docker.
Hlavním principem je, že neuvažujeme v intencích jednoho serveru, ale výkonu, který si kupujeme. Platforma je složena ze sítí serverů a její výkon je teoreticky neomezený.

Výhody: nekonečná škálovatelnost
Nevýhody: cena (vhodné pro extrémní projekty)

Doporučení

Zkusme nastínit modelové situace a okomentovat možné řešení.

Jeden web, výpadky

Provozujete jeden web a nemáte v plánu spouštět další. Stránky mají často výpadky a dlouho trvá, než naběhnou. Odvádí vám to zákazníky a práce se stránkami je frustrující.

Pokud máte web na stávajícím hostingu dlouho, je možné, že je umístěn na starém serveru se starými softwarem. Firmy neprovádějí interní přesun na výkonnější server vždy automaticky, proto zkuste požádat, zda mohou odezvu serveru zrychlit právě např. přesunem na modernější server.

Návrh řešení: Požádat o přesun na jiný server v rámci hostingu.
Jakmile vám skončí platební období, využijte jiný sdílený hosting, mnohé nabízejí přístup na zkoušku. Můžete tak otestovat rychlost. Podle referencí si vyberte takový, který lidé považuji za kvalitní a rychlý. Já doporučuji Český hosting.

Dva běžící weby, dva v plánu

Firma provozuje na sdíleném hostingu dva webové projekty a plánuje vytvoření dalších dvou v tomto roce. Lze čekat, že každý rok se může objevit nový výdělečný projekt. Sdílený hosting výkonem dostačuje, původní záměr byl vytvořit nové weby v již existujícím účtu sdíleného hostingu.

Návrh řešení: Vhodnějším řešením než sdílená hosting by bylo pořízení virtuálního serveru, který přinese zrychlení všem webům, jejich snazší správu a přináší do budoucna potřebné možnosti škálování, tzn. lze navýšit jeho výkon.

Tento článek není vyčerpávajícím návodem, trh je opravdu velmi pestrý a je pravděpodobné, že najdete další služby vhodné pro váš projekt. Budeme rádi, když se o své zkušenosti s hostingem nebo VPS podělíte v komentářích.

1 komentář u „Pořídit si pro své WordPress projekty sdílený hosting, nebo vlastní server?“

  1. Pěkné, u sdílených hostingů lze někdy pořídit šlušný monitoring aplikace který může hodně prozradit a včas varovat, pokud zákazníci na určité stránky čekají déle než by měli. Pak by šlo o takovém nasazení uvažovat, ideálně ve spojení s podepsáním smlouvy SLA. Nevím, nakolik jsou čeští provideři toto schopni nabídnout.

Komentáře nejsou povoleny.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.