⚙️ 💡 Firemní webmaster: podpora WordPress, servis webu, hosting
📥 obchod@wp-admin.cz

Co čeká provozovatele webů v blízké budoucnosti: HTTP jinak

Přirovnal bych to k přechodu z MS DOSu na Windows 95 a z Windows XP na Windows 7 nebo 10. nebo přechodu z Windows na Linux či Mac OS X. Nebo z tlačítkového telefonu na ten chytrý. Prostě svět se změnil rychleji, než jsme si toho všimli. A týká se to i webu a internetu.

dva-trolejbusy
Článek byl vydán , upraven • Autorem je Vlastimil Ott

Zabezpečený web aneb Tajemný https

Blíží se doba, kdy bude muset být každý e-shop provozován s adresou (protokolem) https. Proč „bude muset“? To „s“ v „https“ znamená „secured“, zabezpečený. Na shopech jde o osobní údaje zákazníků a jejich chování, což jsou cenné informace, které podléhají zákonné ochraně. Sami jsme také zákazníci, takže bezesporu dovedeme pochopit, proč je lepší, aby e-shop fungoval bezpečněji než dosud.

Spojení přes protokol https přinese změnu ve dvou rovinách:

  • data se přenášejí šifrovaně a při zachycení v síti je nelze „rozklíčovat“ a rozumět jim – to je opak současné situace, kdy se data přenášejí jako běžný text, takže v běžné kanceláři si můžete s trochou práce číst data (tedy i jména, hesla, osobní údaje), která létají vzduchem,
  • potvrzení identity webu prostřednictvím certifikátu, který je potřeba pro správné fungování https; je to soubor, který vám pro konkrétní web vydá certifikační agentura a který garantuje, že váš web je skutečně tím, za co se vydává

Certifikáty jsou placené a můžou být docela drahé. Proto vznikla aktivita Let’s Encrypt, kde můžete získat certifikát zdarma. Většina českých hostingů je již nasadila. Ale přechod z http na https není jen na kliknutí tlačítka. Na druhou stranu to ale není nic strašlivého. Jen je potřeba se na to připravit.

Přečtěte si více

Rychlejší web aneb Zatím neznámý http/2

Novinkou (na rozdíl od https) je protokol http/2 neboli http nové generace. Aby mohl správně fungovat, potřebuje certifikát, takže jeho součástí je vlastně to zabezpečení zmiňované výše. Je zpětně kompatibilní s http, takže není potřeba přepisovat nebo měnit webové stránky a aplikace – změna musí proběhnout na serveru (aktivovat http/2 a zajistit dostupnost certifikátů). Klíčovou novinkou ale je, že http/2 je na rozdíl od http binární a že přenáší data paralelně. To znamená, že stránky se načítají mnohem rychleji.

(Poznámka k certifikátu. Technická norma certifikát nevyžaduje, ale výrobci prohlížečů hned prohlásili, že budou podporovat jen variantu s certifikátem, což můžeme chápat jako tlak na zabezpečení internetové komunikace jako celku.)

Protokol musí být podporován prohlížeči a webovým serverem (Apache, Nginx). Od začátku roku 2016 deklarují svou podporu všechny důležité aplikace, takže nasazení na weby technicky skoro nic nebrání!

Pamatujte na to, že rychlost webu a zabezpečení přes https hodnotí pozitivně nejen Google, ale také uživatelé.

Přečtěte si více

Další články o WordPressu

Proč je nutné WordPress aktualizovat

"Proč je nutné provádět aktualizaci WordPressu? Nehrozí, že update WordPressu bude nekompatibilní s pluginy? Nejsme specialisti na váš obor, z našeho pohledu chceme mít klid a řešit svou práci a nezabývat se aktualizacemi." Takové a podobné otázky jsou zcela na místě. Pojďme se tedy vysvětlit, co jsou aktualizace a proč je nutné je provádět a instalovat.

Přečíst

Mautic: Marketingová automatizace

Marketingová automatizace je trendem několika posledních let. Objevují se nové technologie a nástroje, které umožňují některé činnosti zautomatizovat. Zejména pro malé podnikatele, kteří nemohou zaměstnávat marketéra, je to skvělá příležitost. Tím marketérem totiž může být program, aplikace, software. A v tomto článku si představíme ideální příklad: Mautic.

Přečíst