Kondice a dobrý stav WordPressu

WordPress obsahuje už dlouho (od verze 5.2) sekci, která podrobně informuje správce o nastavení platformy, samotného WordPressu a procesů na pozadí. Objevují se tady i varování, pokud něco nefunguje správně – třeba crontasky.

Zdraví webu

Položku naleznete v administraci pod Nástroje > Zdraví webu. Má dvě karty: Stav a Informace. V závislosti na tom, v jaké kondici se váš web nachází, může základní obrazovka vypadat například jako na obrázku.

Jak můžete vidět, funkce automaticky otestuje váš web a zobrazí seznam chyb dle závažnosti – závažné problémy a doporučená vylepšení. Po kliknutí na Úspěšné testy si můžete zkontrolovat položky, které váš web splňuje a jsou v pořádku.

Pokud se na vašem webu nenachází žádný problém a nebo všechny zmíněné problémy opravíte, dostáváte se na krásných 100 %.

Co vše se kontroluje?

Nástroj Stav webu vám zkontroluje aktuálnost šablon a pluginů nebo jestli se v systému nachází nepoužívané pluginy a šablony. Zjistí i absenci i zástupné šablony, pokud by došlo k problémům s aktivní šablonou.

Na kartě Stav se kontrolují a zobrazují:

  • Verze PHP: Zkontroluje, jestli vám web běží na minimální požadované verzi PHP. Pokud ne, doporučí přechod na novější verzi.
  • Verze MySQL serveru: Zkontroluje verzi databáze (podporuje MySQL i MariaDB), kterou váš web využívá a zjistí, jestli je alespoň na minimální požadované verzi.
  • JSON Extension: Hodně wordpressových funkcí, stejně jako pluginy, šablony apod., pracují s daty ve formátu JSON. Kontrola zjišťuje, jestli to máte povoleno pro váš web.
  • MySQL utf8mb4 support: Od verze WordPressu 4.2 podporují utf8mb4 jako znakovou sadu databáze. Ta umožňuje užití pokročilých písem na webu, jako jsou například znakové sady Han.
  • Komunikaci s webem WordPress.org: Kontroluje komunikaci webu se serverem WordPress.org, abyste mohli stahovat a aktualizovat šablony a pluginy.
  • Stav HTTPS: Kontroluje, jestli váš web používá zabezpečené připojení https.
  • Zabezpčená komunikace: Kontroluje, že váš web komunikuje s externími službami přes zabezpečené připojení (SSL). Některé služby vyžadují zabezpečenou komunikaci a nefunkčnost může ovlivnit různé pluginy.
  • Plánované události: Kontroluje, zda je služba WP Cron spuštěna a funguje tak, jak má správně fungovat. Pokud není funkční, může se stát, že se nespustí naplánované úlohy nebo aktualizace.
  • Updaty na pozadí: Sada testů, která kontroluje, jestli nic nebrání WordPressu, aby automaticky aplikoval drobné aktualizace (aktualizace, zabezpečení a opravy chyb).
  • Požadavky zpětné smyčky: Kontroluje, jestli něco nebrání spuštění zpětných smyček. Zpětná smyčka se používá ke spuštění WP Cron a používá se taky k ověření souborů po provedení aktualizací. To může ovlivnit některé části vašeho webu.

Stav webu, karta Informace

Povšimněte si tlačítka Zkopírovat informace o webu, kterým zkopírujete informace o webu a můžete je poslat svému správci, aby měl 100% přehled o jeho stavu. Výsledná data mohou vypadat následovně:

Co vše se zobrazuje

  • WordPress: Verze WordPressu, jazyk webu, URL instalace WordPressu a úvodní stránka webu, struktura odkazů, multisite check, počet uživatelů v systému WordPress.
  • Adresáře a velikosti: Umístění adresáře WordPress, jeho velikost, adresář pro nahrávání souborů, umístění pluginů a jejich velikost, velikost databáze a celková velikost instalace.
  • Aktivní šablona: Název aktivní šablony, její verze, autor, web autora, nadřazené šablony, funkce šablony, umístění adresáře šablony (zobrazuje také informace o nepoužívaných, ale nainstalovaných šablonách).
  • Automaticky aktivované pluginy: Detaily o používaných a spuštěných pluginech, jejich verze, autor (zobrazuje též informace o nepoužívaných, ale nainstalovaných pluginech).
  • Zpracování médií: Aktivní editor, číslo verze ImageMagick, limity zdrojů, verze GD, verze Ghostscript.
  • Server: Serverová architektura (např. Linux, Windows, aj.), webový server (např. Nginx nebo Apache), verze PHP, PHP SAPI, maximální počet vstupních proměnných PHP, časový limit běhu skriptu PHP, maximální limit paměti pro PHP skripty, max. vstupní čas PHP, max. velikost nahrávaného souboru, max. velikost pro post, verze cURL, status SUHOSIN, stav knihovny Imagick, pravidla .htaccess.
  • Databáze: Rozšíření, verze serveru, verze klienta, uživatel databáze, databázový host, jméno databáze a prefix pro databázové tabulky.
  • Konstanty WordPressu: ABSPATH, WP_HOME, WP_SITEURL, WP_CONTENT_DIR, WP_PLUGIN_DIR, WP_MAX_MEMORY_LIMIT, WP_DEBUG, WP_DEBUG_DISPLAY, WP_DEBUG_LOG, SCRIPT_DEBUG, WP_CACHE, CONCATENATE_SCRIPTS, COMPRESS_SCRIPTS, COMPRESS_CSS, WP_LOCAL_DEV.
  • Oprávnění souborového systému: Provede kontrolu následujících adresářů a zjistí, jestli jsou zapisovatelné. Hlavní WordPress adresář, wp-content adresář, adresář upload, adresář s pluginy, adresář se šablonami (themes).

Otázky a odpovědi

Jak zkopírovat data o nastavení WordPressu?

V administraci, v sekci Nástroje > Zdraví webu jsou informace o stavu webu. Nahoře je karta Informace, klikněte na ni. Následně klikněte na řádek Adresáře a velikosti – jakmile tam budou načtená čísla, informace jsou kompletní. Pokud je web velký, zpracování chvíli trvá, počkejte, prosím.

Následně Stiskněte tlačítko Zkopírovat informace o webu a vložte je do dokumentu ve Wordu nebo přímo do mailu a pošlete svému správci.

Co dělat, když se zobrazí některé chyby?

Kontaktujte svého správce – může jít o chybu v nastavení hostingu, samotného WordPressu, ale třeba také některé externí služby.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.