WP-admin.cz Blog Pro uživatele WordPressu Skvělý plugin Caldera Forms pro tvorbu formulářů!

Skvělý plugin Caldera Forms pro tvorbu formulářů!

Plugin je to sice skvělý, ale ke konci roku 2021 končí a autoři doporučují přechod na Ninja Forms. Tento článek již tedy není aktuální.

Bojíte se formulářů? Myslíte si, že jejich tvoření je strašně těžké a složité? Omyl! Čtěte dál, přesvědčíme vás o opaku. Ukážeme vám, jak si s pluginem Caldera Forms můžete vytvořit formuláře velice jednoduše, intuitivně a rychle a a ještě vás to bude bavit.

Začínáme

Po instalaci a aktivaci pluginu Caldera Forms se v levé liště administrace WordPressu objeví položka Caldera Forms. Ihned můžete začít s tvorbou formuláře.

Výběr šablony

Na následujícím příkladě si představíme tvorbu standardního a často využívaného základního kontaktního formuláře s nastavením informačních e-mailů.

Po rozkliknutí volby nového formuláře (New Forms) se objeví toto okno:

Tvorba nového formuláře v Caldera Forms
Tvorba nového formuláře

Zde jsou připraveny šablony pro nejtypičtější formuláře, tedy spousta práce už je hotova 🙂 Protože tvoříte základní kontaktní formulář, vyberete první možnost, která je na obrázku označena červeným rámečkem.

Poté formulář pojmenujte a tvorbu formuláře potvrďte:

Vytvoř nový formulář v Caldera Forms
Vytvoř nový formulář

Krok č. 1 – Otevře se okno samotného formuláře s připravenými položkami “Jméno”, “Příjmení” a “E-mailová adresa”. Abyste se v okně lépe zorientovali, představíme si karty. Krok č. 2 odkazuje na lištu, kde později budete volit možnosti a funkce pro formulář, je zde např. záložka pro nastavení informačních e-mailů, procesů a volby podmínek pro funkce. V kroku č. 3 najdete nastavení pro náš formulář, můžete zde editovat název a volit další parametry. Krok č. 4 je okno, ve kterém volíte podobu okna formuláře. Tím se budeme zabývat později.

Popis formuláře
Popis formuláře

Úprava názvů polí

Nyní upravíte názvy polí:

Úprava názvů polí
Úprava názvů polí

Bod č.1 rozkliknete editační tužku a vlevo se zobrazí rámeček s možnými editacemi položky formuláře. U “name” (bod č. 2) změníte na české “Jméno”, podobně pak postupujete u příjmení a e-mailu.

Necháte nastavenou možnost “Single Line Text”, ale jak vidíme na obrázku níže, v nabídce je široký výběr připravených formátů, které můžete využít.

Výběr Single Line Text
Výběr Single Line Text

Chcete-li, aby položka formuláře byla povinná, zaškrtete políčko “Required”.

Hlavička formuláře

Dále si vyplníte hlavičku formuláře – číslo 1 na obrázku ukazuje editaci názvu “Kontaktujte nás!” a doplňující popis. Nezapomínejte formulář pravidelně ukládat (číslo 2) a po kliknutí na “Preview Form” (číslo 3) si můžete prohlédnout, jak formulář vypadá.

Hlavička formuláře
Hlavička formuláře

A nyní si zkuste vyplnit jednotlivá pole. Když u položky “E-mail” záměrně vyplníte nesmysl (nemá formát e-mailu), formulář to pozná a hlásí, že pole není vyplněno správně. Avšak oznámení jsou v anglickém jazyce (na obr. v červených rámečcích). Tyto hlášky je potřeba přeložit do češtiny.

Neplatná položka formuláře
Neplatná položka formuláře

Přeložíte je opět v editaci konkrétních položek, zde tedy “E-mail” a “Komentář” – do pole “Description” vložíte přeloženou hlášku pro Email (č.1 – “Zadejte platnou e-mailovou adresu”) a u “Komentář/Otázka” (č.2) “Tato položka je povinná.”

Stejně tak u položky “Jméno” a “Příjmení”.

Překlad hlášek
Překlad hlášek

Karty Email a Processors

Nyní si podíváme, jak v Caldera Forms funguje nastavení notifikačních e-mailů. Slouží k tomu dvě karty – “Email” a “Processors”. E-mailová upozornění – nastavená pod kartou „Email“ –  jsou navržena tak, aby byla odeslána vlastníkovi formuláře. Nastavení e-mailů na kartě “Processors” mají primárně sloužit k tomu, aby odesílaly e-maily osobě, která vyplnila formulář. Avšak na základě individuálních potřeb nebo vlastní logiky, lze tyto funkce používat přesně opačně nebo kombinovaně. Záleží jen na vás, jak si e-maily nastavíte – rozdělení na dvě karty může poskytnout lepší přehled o nastavení notifikačních e-mailů, zvláště je-li jich větší množství.

V kartě “Email” je ve výchozím nastavení zapnuto odesílání e-mailového oznámení, které se zašle po vyplnění formuláře správci webu nebo vlastníkovi webu. Jak jsme si uvedli výše, může být použito i k odeslání e-mailu osobě, která formulář vyplnila (v nastavení vybereme v poli “Reply To Email”, které je označeno číslem 1, možnost %email_address% a v textovém poli č. 2 ponecháme možnost “Summary”). Návštěvník stránek, který vyplní kontaktní formulář, obdrží na svůj e-mail oznámení o odeslání e-mailu se shrnutím vyplněných údajů. Bude tak mít jistotu a kontrolu, že jeho zpráva byla v daném znění skutečně odeslána.

Výchozí nastavení karty e-mail
Výchozí nastavení karty e-mail

Pokud nechceme využít možnosti nastavení na kartě “Email”, ukončíme automatické zasílání e-mailů stisknutím tlačítka “Disable Mailer”.

Totéž nastavení automatické odpovědi odesílateli formuláře si můžeme nastavit také v záložce “Processors”. Stejně tak i další notifikační e-maily. Skvělou vlastností u těchto e-mailů je, že můžete přidat podmínku pro to, kdo je příjemcem e-mailu a další podmínky.

Nastavení Form Proccesors
Nastavení Form Proccesors

Nastavení informačních e-mailů

Chceme-li nastavit nový informační e-mail, klikneme na “Add Processor” (č.1). Zde máme možnost vybrat si z nainstalovaných procesů. Vybereme “Auto Responder” (č.2):

Přidání procesu Auto Responder
Přidání procesu Auto Responder

Pro konfiguraci procesu můžete provést následující volby:

Volby konfigurace
Volby konfigurace
  1. From Name – jméno osoby nebo společnosti, ze které bude e-mail odeslán
  2. From Email – e-mail společnosti nebo osoby, pokud je toto pole prázdné, použije se administrátorská e-mailová adresa
  3. Email Subject – předmět zprávy – např. “Děkujeme za Vaši zprávu!”
  4. Recipient Name – jméno příjemce – pro každý zaslaný formulář se vyplní automaticky výběr z nabízených zkratek polí formuláře – zadáme jméno a příjmení – %jmno% %last_name%
  5. Recipient Email – e-mail příjemce – adresa, na kterou bude tato zpráva odeslána – zde zadáte %email_address%
  6. Vlastní zpráva –  je přednastavena – přeložíte si ji do češtiny např.

Dobrý den, %recipient_name%.

Děkujeme za Vaši zprávu!

Budeme Vás kontaktovat co nejdříve.

Auto Responder
Auto Responder

Potvrzovací zpráva

A nezapomeňte si v nastavení formuláře (Form Settings) přeložit do českého jazyka potvrzovací zprávu, která se zobrazí na monitoru poté, co byl formulář odeslán:

Potvrzovací zpráva
Potvrzovací zpráva

Formulář byl úspěšně odeslán. Děkujeme.

Vložení shortcode do stránky

Na stejném místě naleznete shortcode formuláře:

Shortcode
Shortcode

Ten si zkopírujete a vložíte do textového editoru stránky, kde chcete zobrazit formulář. O nic víc se již nemusíte starat. Formulář se na dané stránce zobrazí přesně tak, jak jste jej vytvořili – stejně se zde projeví i případné následné změny a úpravy.

Nebo použijete jednodušší a elegantnější způsob: přímo v editoru stránky, kam chcete vložit připravený formulář, kliknete na ikonu Caldera Forms a vyberete příslušný formulář:

Přidání formuláře přímo v editoru stránky
Přidání formuláře přímo v editoru stránky

Vytvořili jsme si základní, jednoduchý formulář s nastavením potvrzovacích e-mailů. Caldera Forms toho však umí mnohem více. A to si popíšeme zase příště.

Náhledový obrázek – zdroj: screenshot – WordPress.org