Jak sjednotit 20 webů do jednoho

Obrátil se na nás zájemce o spolupráci s požadavkem sjednotit cca 20 podobných webů na jeden server a navrhnout jednoduchý prototyp jednotlivého webu se stejnými pluginy a šablonou. Tím se měla usnadnit správa webů. To jsme ovšem zamítli a nabídli dotyčnému trochu něco jiného.

Úvodní konzultace a zmapování situace

V telefonickém hovoru jsme navrhli sjednotit všechny weby do jedné instalace multisite – sítě webů. Jde o jednu fyzickou instalaci WordPressu, v níž se aktivuje funkce pro správu více webů, ty se pak vytvářejí v podstatě kliknutím na tlačítko. Všechny weby sdílejí jednu databázi, mají k dispozici stejné pluginy (ale každý může mít aktivní jiné), mohou mít aktivní různé šablony vzhledu. A co je nejdůležitější – každý web lze namapovat na jinou doménu, takže vůbec nejde poznat, že běží z jedné „farmy“.

Když jsme si na úvodním hovoru tyto věci objasnili, následná poptávka zněla takto:

Poptávám vytvoření 1 instalace WP, kde bych mohl mít velké množství webu (nyní jich mám 20 a v dohledné době chci si přidat dalších 10), přestože jsou to jazykové verze níže uvedených webů, nepřeji si, aby byli jakkoliv propojené (uživatel z jedné domény nesmí vidět druhou doménu). Skutečnost, že to by to běželo na jedné instalaci WordPressu nesmí zhoršit indexaci ve vyhledávačích. Každý z webů je velmi jednoduchý a má zhruba pět stránek.

Tvorbu obsahu, napojení na služby Googlu apod. bych si zabezpečil sám, rovněž přidání nového webu (po zaškolení). Potřebuji, aby web by měl velmi dobrou odezvu a dále očekávám

  • solidní zabezpečení před různými útoky,
  • správa: nemám technika, který by se mi staral dlouhodobě o WordPress,
  • zálohování , zabezpečení proti útokům, aktualizace,
  • na požádání bych rád měl k dispozici zkušeného technika na řešení různých problémů, které se mohou v budoucnu objevit
  • lepší webhosting než současný, kde řešíme výpadky

Současný stav webů

Weby, které jsme si měli možnost prohlédnout, jsou velmi jednoduché a graficky v podstatě identické. Liší se jen obsahem pro danou zemi v daném jazyce. Načítání webu proběhne za méně než 1 sekundu, Google Analytics je aktivní. Jazykové mutace nejsou propojené.

Asi zásadním nedostatkem je absence zabezpečeného protokolu https, což je nutné napravit – weby bez https jsou snadno napadnutelné a ztrácejí pozice ve výsledcích vyhledávání. Jde o nutný předpoklad pro úspěšné fungování webu.

Použitý hosting patří k masovým a nejlevnějším na trhu a může se stát, že nebude stačit požadavkům rostoucího projektu. Nabízíme tedy možnost přejít k výkonnějšímu.

Postup prací

Instalace multisite, sítě webů

Síť webů je založena na jedné fyzické instalaci WordPressu a na pracovní doméně, weby „uvnitř“ jsou virtuální a instalují se buď na subdoménu, nebo do složky. Následně se namapují na doménu, aby zvenku nebylo poznat, že běží na multisitu.

multisite
Jak sjednotit 20 webů do jednoho 2

Návštěvník po finálním nastavení nepozná, že web běží na multisitu. Přihlášený uživatel se pohybuje po síti webů v závislosti na uživatelských právech. Existuje zde navíc role superuživatele – správce sítě webů. Více informací také v článku na blogu Co umí WordPress – WordPress multisite.

V rámci multisite se pluginy instalují jednou a aktivují pro každý vybraný web; některé pluginy běží pro všechny weby v síti. Nastavíme tedy potřebné pluginy tak, aby splňovaly požadavky na zabezpečení, monitoring, rychlost atp.

Migrace webů na multisite

Tato fáze bude zřejmě nejpracnější. Bude potřeba obsah všech webů přenést do nového multisitu, tedy vytvořit weby v multisitu a v nich vytvořit obsahové stránky. Běžný návštěvník by neměl poznat žádný rozdíl. Správce bude mít všechny weby pod jednou střechou a výrazně se usnadní jejich správa. Vzhled se přenese také.

Nastavení domén, certifikátů a https

Jakmile bude obsah připravený v multisitu, bude potřeba změnit DNS záznamy u všech domén a nasměrovat provoz na multisite. Současně bude nutné pro všechny domény vygenerovat certifikát, který zajistí https přenos dat.

Tato fáze bude znamenat větší či menší nedostupnost některých webů a bude trvat několik hodin, než se změny v DNS propíšou.

Správa a rozvoj webu

Jakmile bude migrace dokončena a weby budete normálně používat, budete potřebovat správce, jak sám uvádíte. Nabízíme vám tedy trvalý dohled, monitoring dostupnosti webů, zálohování, zajištěné aktualizace, zabezpečení, provozování pracovní kopie webu pro různé testy. Dále v rámci předplacených hodin také plnění dalších požadavků, např. zvyšování rychlosti.

Řešíte stejný problém? Neváhejte nás kontaktovat.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.