Změna domény a designu magazínu Zlínský nočník

Magazín Zlínský nočník informoval čtenáře v regionu o dobrých zprávách, které všichni tak potřebujeme. A protože mu začal být zlínský region malý, jeho majitel se rozhodl, že jej přejmenuje na Nočník.online (nočník zůstává, protože jde o web, kde se pracuje v noci).

Současně se změnou adresy webu bylo jasné, že starý design je překonaný a je potřeba magazín osvěžit a dát mu trochu šmrnc. A to už bylo skoro kompletní zadání. Takže tedy:

  1. aktualizovat web a jeho komponenty
  2. změnit vzhled webu
  3. přesunout web na novou doménu

Technická aktualizace webu

Aktualizace webu není jen kliknutí na tlačítko, které hlásí dostupnost nových verzí. Obvykle se totiž něco nepovede a hrozí tedy, že se web rozpadne a přestane správně fungovat. Z toho důvodu používáme pracovní kopii webu, na které software nastavíme, odstraníme nepotřebné pluginy a ujistíme sebe i zákazníka, že vše funguje, jak má.

Tak jsme to udělali i v tomto případě, pracovní kopii jsme pak potřebovali a využili při práci na novém vzhledu. Vzhledem k délce prací jsme aktualizace provedli několikrát.

Úprava vzhledu a výměna šablony

Původní vzhled zastaral, proto jsme navrhli výměnu šablony a modernizaci vzhledu. Pan Dostál je grafik, tak sám dodal grafický náhled, podle něhož jsme nastavili šablonu GeneratePress. Částečně jsme využili předpřipravený design z knihovny šablony, ale doplnili jsme načítání jiného písma, přeprogramovali jsme chování hlavičky, doplnili ikony sociálních sítí a upravili výpisy článků. Brali jsme v potaz také chování na mobilu, snažili jsme se, aby byl web rychlý a dobře použitelný. Naráželi jsme ale na možnosti rozpočtu, přece jen byl pevně definovaný.

Pro porovnání jsme udělali snímky, jak vypadal web předtím a po změně. Například stránka Soutěže. První snímek je před změnou. Výpis jednotlivých soutěží byl po jedné soutěži na řádek. Ve finále, kdy na stránce bylo kolem 10 soutěží, byla stránka Soutěže úzká dlouhá nudle, což může vést ke ztrátě zájmu čtenáře, když musí dlouho scrollovat až dolů.

Po změně došlo ke zkrácení stránky, a tak je vidět více soutěží najednou. Stránka vypadá komplexněji. Obsah sloupce by šel ještě vylepšit (to je v režii majitele).

Migrace na novou doménu

Majitel se rozhodl, že opustí původní doménu Zlínský nočník a přesune magazín na novou doménu nocnik.online. Diskutovali jsme o absenci „koncovky“ .cz, na kterou je většina uživatelů zvyklá, navrhovali jsme domény jako nocnikonline.cz nebo podobné. Nakonec se tedy původní záměr realizoval beze změn.

DNS záznamy domény jsme nasměrovali na novou doménu, na původní doméně zůstalo kontextové přesměrování, které zachycuje všechny URL a posílá návštěvníka na novou adresu. Web tedy nepřichází o návštěvnost.

Taktéž jsme vytvořili nové e-mailové schránky pro doménu nocnik.online. Dokázali bychom přesunout obsah z těch původních, ale provozovatel usoudil, že to není potřeba a že bude svou komunikaci „přesunovat“ na nové kontakty.

Potřebujete také vylepšit webové stránky?

Máte také pocit, že vaše webové stránky by potřebovaly optimalizovat, osvěžit design nebo je web třeba pomalý? Zavolejte nám nebo napište. My stav vašich webových stránek zhodnotíme a dáme vám nabídku, jakým způsobem je dokážeme vylepšit – optimalizovat, zlepšit vzhled, zrychlit, učinit z nich výkonný nástroj.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.