⚙️ 💡 Firemní webmaster: podpora WordPress, servis webu, hosting
📥 obchod@wp-admin.cz

WordPress 5.0 ve znamení Gutenbergu a REST API

Není to tak dávno, kdy vyšel WordPress 5.0 s označením "Bebo". Ten se nese především ve znamení nového editoru Gutenberg. Neznamená to, že by žádné jiné novinky neobsahoval, ale právě nový editor je dost kontroverzní změnou.

WordPress 5.0 Gutenberg & REST API

Gutenberg editor

Největší viditelnou změnou, kterou nový WordPress přinesl je editor nové generace. Do jisté míry by měl suplovat různé page buildery a má za úkol zjednodušit tvoření a editaci stránek.

Umožňuje definovat stránky jako sady upravitelných bloků, které pak autoři designu nastaví tak aby byly uživatelsky příjemné. Také z něj vychází dobře zpracovatelná struktura pro vývojáře.

Gutenberg spojuje nejlepší vlastnosti z page builderů jako DIVI a Visual Composer, stejně jako z platforem Medium, Wix and Squarespace, které uplatňují princip udělej si sám (DIY).

Více o Gutenbergu se můžete dočíst v článku, který je mu přímo věnován.

REST API

WordPress stále více směřuje k tomu, že se stane plnohodnotným aplikačním frameworkem a bylo proto potřeba vyvinout nové a jednoduché API rozhraní. Proto se zrodilo REST API, které zjednodušuje přístup k datům vašeho webu prostřednictvím jednoduchého formátu JSON, a to včetně uživatelů, příspěvků, taxonomií a mnoho dalšího. Obnova nebo aktualizace dat je stejně rychlá a jednoduchá jako odeslat HTTP požadavek. Díky REST API byla překlenuta hluboká propast mezi PHP jádrem WordPressu a JavaScriptem, který dnes využívá mnoho webů a webových aplikací. Na WordPressu nyní postavíte daleko více než webové stránky.

Příklady:

Potřebujete vaše WP příspěvky? Jednoduše pošlete GET požadavek na /wp-json/wp/v2/posts. Chcete aktualizovat data uživatele s ID 7? Pošlete POST požadavek na /wp-json/wp/v2/users/7. Nebo je potřeba článků, ve kterých se nachází fráze „kobliha“? GET /wp-json/wp/v2/posts?search=kobliha.

Při spuštění aplikace WordPress REST API se zobrazí několik různých typů požadavků nebo „HTTP metod“. Zde jsou čtyři hlavní typy metod HTTP, které web používá:

  • GET – K získání dat ze serveru
  • POST – K zaslání dat na server
  • PUT – Ke změně nebo aktualizaci dat na serveru
  • DELETE – K vymazání dat ze serveru

To není vše

Nový WordPress prošel výraznými inovacemi. V tomto článku jsme se věnovali jedné části těch výraznějších novinek. V příštím díle vás seznámíme například s React JavaScriptem a povíme si něco o změnách v CRONu.

Další články o WordPressu

Jaký byl WordCamp Praha 2019

V sobotu 23. února 2019 proběhl v Rajské budově na VŠE již 6. ročník WordCampu v Praze. Jednalo se o druhé největší setkání vývojářů a uživatelů redakčního systému WordPress v Evropě. Tady je naše zhodnocení celé akce.

Přečíst

Jak sledovat aktivity v systému WordPress

Určitě vás několikrát napadlo, jak sledovat aktivity uživatelů Wordpressu v systému. Jaké pluginy logování spolehlivě zvládají a co vše vám umožní sledovat, případně jakými kanály posílají notifikace v případě problému. Pojďme si několik doporučených pluginů projít a nastínit jejich funkce, výhody a nevýhody.

Přečíst