WordPress 5.0 ve znamení Gutenbergu a REST API

Není to tak dávno, kdy vyšel WordPress 5.0 s označením „Bebo„. Ten se nese především ve znamení nového editoru Gutenberg. Neznamená to, že by žádné jiné novinky neobsahoval, ale právě nový editor je dost kontroverzní změnou.

Gutenberg editor

Největší viditelnou změnou, kterou nový WordPress přinesl je editor nové generace. Do jisté míry by měl suplovat různé page buildery a má za úkol zjednodušit tvoření a editaci stránek.

Umožňuje definovat stránky jako sady upravitelných bloků, které pak autoři designu nastaví tak aby byly uživatelsky příjemné. Také z něj vychází dobře zpracovatelná struktura pro vývojáře.

Gutenberg spojuje nejlepší vlastnosti z page builderů jako DIVI a Visual Composer, stejně jako z platforem Medium, Wix and Squarespace, které uplatňují princip udělej si sám (DIY).

Více o Gutenbergu se můžete dočíst v článku, který je mu přímo věnován.

REST API

WordPress stále více směřuje k tomu, že se stane plnohodnotným aplikačním frameworkem a bylo proto potřeba vyvinout nové a jednoduché API rozhraní. Proto se zrodilo REST API, které zjednodušuje přístup k datům vašeho webu prostřednictvím jednoduchého formátu JSON, a to včetně uživatelů, příspěvků, taxonomií a mnoho dalšího. Obnova nebo aktualizace dat je stejně rychlá a jednoduchá jako odeslat HTTP požadavek. Díky REST API byla překlenuta hluboká propast mezi PHP jádrem WordPressu a JavaScriptem, který dnes využívá mnoho webů a webových aplikací. Na WordPressu nyní postavíte daleko více než webové stránky.

Příklady:

Potřebujete vaše WP příspěvky? Jednoduše pošlete GET požadavek na /wp-json/wp/v2/posts. Chcete aktualizovat data uživatele s ID 7? Pošlete POST požadavek na /wp-json/wp/v2/users/7. Nebo je potřeba článků, ve kterých se nachází fráze „kobliha“? GET /wp-json/wp/v2/posts?search=kobliha.

Při spuštění aplikace WordPress REST API se zobrazí několik různých typů požadavků nebo „HTTP metod“. Zde jsou čtyři hlavní typy metod HTTP, které web používá:

  • GET – K získání dat ze serveru
  • POST – K zaslání dat na server
  • PUT – Ke změně nebo aktualizaci dat na serveru
  • DELETE – K vymazání dat ze serveru

To není vše

Nový WordPress prošel výraznými inovacemi. V tomto článku jsme se věnovali jedné části těch výraznějších novinek. V příštím díle vás seznámíme například s React JavaScriptem a povíme si něco o změnách v CRONu.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.