⚙️ 💡 Firemní webmaster: podpora WordPress, servis webu, hosting
📥 obchod@wp-admin.cz

Jak publikovat (velká) videa ve WordPressu

Provozujete webové stránky na WordPressu a potřebujete co nejjednodušeji vkládat videa do příspěvků? Pokud netušíte, jak na to, poradíme vám v tomto článku.

Článek byl vydán , upraven • Autorem je Michal Schweiner

Vkládání videí do příspěvků ve WordPress webech je častý problém. Obrázky jsme zvyklí nahrávat do mediální knihovny, ale s videi je to trochu jinak.

Pokud nahráváme video do 10 MB, lze jej bez problémů nahrát do mediální knihovny přímo ve WordPressu, ale s většími videi je to problém. Je třeba myslet na to, že je při přehrávání videa vytěžován server, na kterém máte hostované webové stránky. Pokud by si např. 800megabytové video přehrávalo naráz 10 lidí, pravděpodobně nastane rapidní zpomalení webu, ne-li úplný výpadek.

Nepomůže ani nahrání videa přes FTP. Takový soubor WordPress vůbec neuvidí, jelikož složku uploads neprohledává, pouze zde ukládá média nahraná přes WordPress. Doporučujeme proto využít služeb třetích stran, které jsou na streamování videí uzpůsobeny – web neohrozí zpomalení či výpadek a navíc jde o rychlé a elegantní řešení.

WordPress nativně podporuje např. videa ve formátu .mp4, .m4v, .avi, .mpg, .wmv. Neměl by tedy být problém s většinou video formátů, které se dnes hojně používají.

YouTube je standardem a navíc zdarma

Nejlepší a nejpoužívanější službou pro přehrávání videí je právě YouTube. Přes jeho rozhraní jednoduše nahrajete své video a jeho URL adresu poté vložíte do příspěvku na vašem WordPress webu a ten už jej sám zpracuje. Na YouTube lze navíc videím nastavit různé stupně soukromí:

  1. Veřejné – naleznete běžně na YouTube, k videím má přístup každý
  2. Neveřejné – nenaleznete běžně na YouTube, přístup má pouze ten, kdo zná URL adresu videa
  3. Soukromé – přehrají pouze vybraní uživatelé, kterým nastavíte práva

Lze také využít několika speciálních pluginů, které mají rozšířené funkce. O nich ale až níže.

Video z YouTube vložíte opravdu jednoduše pouhým zkopírováním URL, jak vidíte níže na obrázcích.

Vložení adresy videa do editoru
Vložení adresy videa do editoru

Z vložené URL se okamžitě načte video a je hotovo. Poté stačí jen příspěvek uložit a zkontrolovat, že video na webu přehrajete.

Po vložení adresy se ihned načte přehrávač videa
Po vložení adresy se ihned načte přehrávač videa

WordPress pluginy pro YouTube

Pokud potřebujete pokročilejší funkce, můžete využít pluginů, které toho umí trochu víc. Oproti obyčejnému vložení URL do příspěvku umí pluginy např. spuštění videa od určitého času, vložení kanálu, live stream videa nebo celého playlistu. Umožňují také nastavit automatické přehrávání, smyčku v přehrávání a další funkce, které YouTube nabízí.

Níže uvádíme několik pluginů, blíže se jim však budeme věnovat v jiném článku:

Věříme, že teď už tušíte, jak správně publikovat videa na webu, aniž by to mělo vliv na rychlost a výkon vašeho webu. Pokud byste měli s čímkoliv problém, neváhejte a obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme s jakýmkoliv problémem, který vás ve WordPressu potká.

Další články o WordPressu

Jak se co nejlépe starat o svůj web?

Mít web znamená, že je potřeba se o něj starat. Ano, trochu jako o dítě. "Samo" se o sebe nepostará. Takže na co byste, jakožto provozovatel, neměl zapomínat?

Přečíst

WordPress není zadarmo

Když potřebujete nový web, patrně vás napadne, že WordPress je skvělé řešení. Samotný redakční systém sice nic nestojí, ale pokud to myslíte s webem vážně a má být kvalitní podporou pro vaše podnikání, existuje několik souvisejících nákladů, bez kterých se neobejdete.

Přečíst