WordPress 5: Co o něm možná ještě nevíte

WordPress 5 si pro nás přichystal hned několik inovací. V jednom z předešlých článků jsme se věnovali konkrétně Gutenbergu a REST API. V aktuálním článku si představíme další novinky. Pojďme je postupně projít.

Než přejdete na nový WordPress

Pokud stále na svém WordPress webu využíváte zastaralou verzi 4.9, měli byste pro jistotu provést několik úkonů nebo tuto činnost kompletně přenechat vašemu zkušenému správci webu.

  • Ujistěte se, že váš hosting zvládá minimálně PHP 7.0 (nejlépe 7.2 a 7.3)
  • Pokud vám web běží na starším PHP, přenechejte převod svému správci WordPressu
  • Mít přístup k FTP
  • Zazálohujte si .htaccess a wp-config.php ze svého FTP
  • Vyčistěte a optimalizujte databázi – doporučujeme např. plugin WP-Optimize
  • Zálohujte databázi
  • Vymažte veškerou cache webu z vašeho hostingu i z prohlížeče
  • Mějte v záloze jednu ze základních šablon, kdyby se něco pokazilo (Twenty Nineteen)

Podpora zastaralého PHP pouze do konce roku 2019

Zatím se nic tak strašného nestane, pokud na svém hostingu budete používat zastaralé PHP 5.6, nicméně váš web to pozná na rychlosti, případně můžete mít problémy s kompatibilitou některých šablon nebo pluginů. Aktualizaci PHP na verzi 7.2 a vyšší bychom doporučili raději přenechat zkušeným správcům.

Podpora pro staré PHP 5.6 bude pouze do konce roku 2019. Poté vývojáři podporu utnou a nastanou velké problémy s weby, které ještě nepřešly na PHP vyšší verze. Důrazně tedy doporučujeme, nenechávat takto zásadní změnu na poslední chvíli. Přechod může být velice komplikovaný. Poraďte se, prosím, se svým správcem WordPressu.

Zdroj: WordPress.org

Nová WordPress šablona – Twenty Nineteen

Dalo by se říct, že tímto tak trochu navazujeme na Gutenberg. Nová WordPress šablona je jako stvořená pro tento nový a revoluční editor.

Po roční pauze jsme se dočkali nové oficiální WordPress šablony. Ta byla kompletně předělána aby maximálně vyhovovala nejrůznějším využitím. Šablona je velice jednoduchá, minimalistická a soustředí se hlavně na typografii. Samozřejmostí je plná kompatibilita s Gutenberg editorem. Platí to jak pro front-end, tak administrační rozhraní. Budete tedy vědět, že stránka bude vypadat přesně tak, jako ji vidíte při úpravě.

WordPress 5 Gutenberg editor v adminu
WordPress 5 Gutenberg editor v adminu

Twenty Nineteen je krokem kupředu a předvádí nám možnosti Gutenberg editoru. Šablona je vhodná pro blogery nebo také firemní webové stránky, které sází na jednoduchý a minimalistický design. Samozřejmostí je plná responsivita a optimalizace rychlosti pro mobilní zařízení.

Níže si můžete prohlédnout výchozí šablonu blíže:

Mockupy:

InVision prototypy:

Změny v technickém pozadí

Zrychlený Gutenberg

Pokud využíváte k editaci Gutenberg možná se vám už stalo, že se za určitých podmínek mírně sekal. Především pokud používáte větší množství bloků a pomocí šipek mezi nimi přeskakujete se objevují menší „záseky“ nebo nestandardní chování. Nová aktualizace má za cíl zlepšit výkonnost a rychlost Gutenbergu a udělat ho ještě více responzivní. Měly byste pocítit výrazné zlepšení hlavně v plynulosti editoru.

Vestavěný Site Health

Site Health alias „Zdraví webu“ do WordPressu přišla s verzí 5.1 a má vám dopomoci k tomu abyste včas odhalili chyby a potenciálně technické problémy webu. Momentálně umí detekovat zastaralé PHP, které může pro váš web znamenat potenciální riziko.

Multisite Metadata

Od verze 5.1 byla zavedena nová databázová tabulka pro ukládání metadat spojených se všemi weby v celé síti webů (multisite). Ta umožňuje ukládání jejich relevantních dat.

Cron API

API rozhraní WP Cronu bylo aktualizováno o nové funkce, které pomáhají s vracením dat a obsahují nové filtry pro úpravy úložiště cronu. Další změny v chování ovlivňují cron spawning na serverech s verzí FastCGI a PHP-FPM 7.0.16 a vyšší.

Nové vestavěné JavaScriptové procesy

Jedná se o reorganizaci JS kódu, který započal již s verzí 5.0 a rozšiřuje tak další vylepšení co se zabezpečení a rychlosti WordPressu týče.

Automatické zasílání e-mailů o chybách webu

Od verze 5.2 je ve WordPressu vestavěná funkce automatické detekce problému. Kdykoliv, když šablona nebo plugin způsobí závažnou chybu webu, WordPress vás na to upozorní zasláním zprávy na e-mail.

V e-mailu dostanete pokyny, jak postupovat a odhalit chybu, jaký plugin nebo šablona problém způsobily a co dělat. Zároveň je pod zprávou zaslán výpis chyb z chybového záznamu, který správci webu více napoví, kde chyby hledat a opravit je.

WordPressem automaticky zaslaný e-mail v případě problémů na webu
WordPressem automaticky zaslaný e-mail v případě problémů na webu

Pokud máte problém s přihlášením do administrace WordPressu, v mailu vám bude zaslán dočasný odkaz na “režim obnovení”, kterým se bezpečně přihlásíte. Platnost tohoto odkazu je 24 hodin.

V případě, že vám byl takový e-mail zaslán, kontaktujte svého správce webu a nebo napište nám a my se o váš web rádi postaráme a opravíme ho. Je to naše práce.

Zdroj: Oficiální WordPress changelog

1 komentář u „WordPress 5: Co o něm možná ještě nevíte“

Komentáře nejsou povoleny.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.