Revize licencí na WordPress webech

Pokud máte hodně webů a používáte placené pluginy nebo jiné doplňky, jednou za čas (aspoň jednou ročně) je vhodné provést kontrolu platnosti všech licencí. My tomu říkáme revize licencí a zajišťujeme tak pořádek na webu a funkčnost všech jeho součástí.

Co je licence a k čemu slouží

Licence je řada pravidel vyplývajících z licenční smlouvy. V té je pak blíže specifikováno, jak smíme s autorským dílem dále nakládat. WordPress je svobodný software a otevřený projekt, který je vyvíjený a distribuovaný pod Všeobecnou veřejnou licencí GNU, což znamená, že za WordPress jako takový se nic neplatí.

U doplňkového software (pluginy, šablona) je pak situace složitější.

Mnoho pluginů a šablon spadá do kategorie svobodný software, ke kterému máte dostupné zdrojové kódy a dále pak možnost jej používat za jakýmkoliv účelem, svobodu studovat, jak program pracuje a uzpůsobovat ho svým potřebám, šířit jej a vylepšovat a zveřejňovat zlepšení tak, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita. Jiné pluginy a šablony jsou placené – kupujete si tedy právo software používat po určenou dobu a čerpat z toho plynoucí výhody, mezi které typicky patří dostupnost aktualizací, určitá forma podpory ze strany výrobce případně sleva na další produkty.

Licence na webu musíme mít

Licenci na webu tedy potřebujeme, abychom mohli software využívat v plném rozsahu. Ve chvíli, kdy skončí předplatné a předplatitel licenci neprodlouží, přichází uživatel o výše zmíněné výhody. Hlavní problém pak nastává v aktualizacích, které není možné provádět. Weby tak používají zastaralé verze šablon a pluginů a jsou tím vystaveny riziku napadení, neboť část útočníků se zaměřuje právě na weby bez aktualizací.

Mnohé doplňky aktivně neinformují o tom, že je licence propadlá nebo to po čase přestanou dělat. Vše pak vypadá v pořádku, ale není.

Jak se dělá revize pluginů ve WordPressu

Stane se, že zákazník má řádově desítky webů, na kterých používá různé šablony a pluginy. Vzhledem k tomu, že zodpovídáme za funkčnost a aktuálnost, informujeme zákazníky, které licence je potřeba dokoupit tak, aby weby v pořádku běžely. V takovém případě je potřeba provést audit licencí. Postupně procházíme jednotlivé weby jeden po druhém a zaznamenáváme, které licence jsou expirované (propadlé, neplatné). Na základě toho pak zákazníkovi sdělíme, které licence je potřeba dokoupit – obnovit.

Jak získat licenci (koupit), jak získat již koupenou

Pluginy či šablony se dají zakoupit na e-shopech stejně jako kterýkoliv jiný software. Po nákupu obdrží uživatel licenční klíč, který poté vloží do pluginu či šablony na svém webu, čímž dojde k aktivaci licence. Licenční klíč obvykle obdrží kupující v emailu, pokud by bylo potřeba jej zadat znovu, je tedy dohledatelný. V případě, že je tento email smazán a uživatel potřebuje klíč opětovně zadat, dá se klíč dohledat na stránkách e-shopu, kdy je při nákupu uživateli vytvořen uživatelský účet. Po přihlášení nalezneme všechny zakoupené licence na daném e-shopu a zároveň můžeme i podle URL adresy webu ověřit, kde je licence aktuálně aktivní.

Nákup licence k pluginu
Zakoupení licence k pluginu

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.