WooCommerce: Různá DPH pro Německo a Rakousko

Klient provozující síť e-shopů v Evropě potřebuje odlišit sazby DPH pro e-shop na německé doméně, který je určený zákazníkům ze dvou odlišných zemí – z Německa a Rakouska. V každé zemi je na produkty jiná DPH (MWSt.) Jak to vyřešit?

Dvě sazby DPH

 Východiskem byl v tomto případě shodný úřední jazyk (němčina) a také měna (Euro). Každá ze zmíněných zemí má však jiné sazby DPH pro produkty a služby. Bylo tedy nutné nastavit odlišnou sazbu DPH u produktů i u dopravy u jednotlivých zemí tak, aby se ceny na webu zobrazovaly pro konkrétní zemi správně.

Jak jsme postupovali

Ve WooCommerce jsme pro výchozí lokalitu zákazníka použili geolokaci s podporou cachování. Následně jsme na hostingu ověřili, že geolokaci neblokují, neboť některé hostingy blokují zahraniční IP adresy jako nedůvěryhodné. Vzhledem k tomu, že WooCommerce pro přesné fungování geolokace doporučuje propojení se službou MaxMind Geolocation, integrovali jsme ještě tuto službu. Ve WooCommerce jsme pak povolili prodej do Německa a Rakouska a nastavili jsme konkrétní výši daní pro každou z těchto zemí.

NAstavení geolokace s podporou cachování ve WooCommerce
Nastavení geolokace ve WooCommerce

Jak to celé funguje

Pokud zákazník nakupuje v takto nastaveném e-shopu, zobrazují se mu ceny pro danou zemi podle IP adresy, ze které na stránky vstupuje. Nakupuje-li zákazník z Německa, zobrazují se mu na webu ceny včetně DPH platné pro Německo. Pokud nakupuje zákazník z Rakouska, zobrazují se mu ceny jiné než německému zákazníkovi, opět podle místní DPH.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.