V sobotu 23. února 2019 proběhl v Rajské budově na VŠE již 6. ročník WordCampu v Praze. Jednalo se o druhé největší setkání vývojářů a uživatelů redakčního systému WordPress v Evropě. Tady je naše zhodnocení celé akce.
Jaký byl WordCamp Praha 2019
O bundy a kabáty se staral „šatnář Z podpalubí“ kapitán Karel Dytrych, který je spoluzakladatelem projektového systému Freelo. Středobodem celého WordCampu byla opět aula, kde byly stánky partnerů a také stoly s občerstvením.
Program byl rozdělen na dvě části. Jedna byla určena především pro vývojáře a druhá ve velké posluchárně pro uživatele WordPressu. V obědové pauze proběhly dva workshopy & networking pod vedením Vládi Musílka pro vývojáře a WordPress kuchařka pro uživatele, kde jsme se naučili, jak převést WordPress na zabezpečený protokol HTTPS, jak pracovat s editorem Gutenberg nebo jak nastavit bezpečnostní plugin Wordfence.
Náš výběr přednášek, které stály za to:
- Pavel Ungr: Technické SEO na WordPressu od A do Z
- Borek Bernard: Tak trochu jiný vývoj „šablon“s Gatsby.js
- Jan Bien a jeho případovka: Implementace WP jako publikačního nástroje pro korporaci
- Workshop Vládi Musílka: Jak na pokročilejší ladění WooCommerce
Pavel Ungr prošel obecné základy SEO z pohledu webového vývojáře a zdůraznil časté chyby, které mají významný dopad na indexaci Googlu. Velkým problémem jsou také redesigny webů, kdy se zapomíná na původní url adresy stránek nebo zákazy v robots.txt. Staré url tak ztrácejí svou pozici v SERPu a obchodní výkon webu se rapidně zhoršuje. Dále Pavel vysvětlil rozdíly mezi procházením (crawling) a indexováním (indexing) url adres a způsob, jakým Googlebot postupuje při práci.
Borek Bernard tentokrát nemluvil o VersionPressu, ale představil javascriptový framework Gatsby.js, se kterým se dají vyvíjet opravdu rychlé weby. Jeho hlavní výhodou je, že vám vygeneruje z wordpressových dat statické soubory a tak není nutná opakovaná komunikace mezi webem a serverem. Gatsby ze své podstaty není vhodný pro weby, na kterých se často mění obsah (e-shopy a online magazíny), protože je nutné po změně html soubory přegenerovat. Nicméně pro statické stránky je to opravdu skvělé řešení.
Jan Bien nám krásným příběhem popsal celý proces migrace 26 blogů z různých služeb pod jeden wordpressový systém. Jediným “must have” pluginem se stal Advanced Custom Fields. Ostatní pluginy nebyly tak důležité, aby kriticky ohrožovaly chod webu. Hodně funkcí si přitom napsal sám a instalaci různých pluginů tak omezil na úplné minimum. Honzova případovka nám tak ukázala, co vše je s WordPressem možné, aniž bychom museli instalovat desítky pluginů.
Vladislav Musílek předal své zkušenosti z oblasti WooCommerce, ve které je jedním z nejzkušenějších profesionálů. Za nejzásadnější informace považujeme doporučení několika pluginů a funkcí do wp-config.php pro vývoj webu na WordPressu a WooCommerce. Můžete např. odhalit, zda se chyba objevuje v základních souborech WooCommerce nebo jde o chybu ve vaší šabloně. Ušetří vám tak spoustu času hledáním chyb. Dále se zmínil o problematičtější práci s databází, pokud máte více variant produktů. Uložených záznamů může být tolik, že s nimi má WordPress výkonnostní problémy.
WordPress kuchařka byla novinkou na letošním WordCampu. Šlo o praktický workshop, na kterém jsme se seznámili s novým obsahovým editorem Gutenberg. Také jsme se dozvěděli od Pavla Urbánka, jak rychle a jednoduše převést WordPress web na HTTPS a jak nastavit bezpečnostní plugin Wordfence podle Vládi Smitky, který je profesionálem v oblasti zabezpečení.
Opět skvěle a příjemně strávená sobota
Po celodenní konferenci následovala afterparty v klubu Tresor na Vinohradech, kde na nás čekal opět výborný catering. DJ nám pouštěl příjemné „pecky“ na rozjetí správné „párty nálady“ a jelikož hudba nebyla extrémně nahlas, jak v klubech bývá zvykem, mohli jsme si bez křiku a neverbálních posunků sdílet dojmy z letošního pražského WordCampu. 🙂
Děkujeme všem, kteří se na organizaci konference podíleli a samozřejmě také všem, kteří se zúčastnili. Podle slov organizátorů se jednalo o druhý největší WordCamp v Evropě! Těšíme se na další WordPress setkání a na shledanou na podzim v Brně.