WordPress a odkazy na stránky, rubriky, archivy nebo soubory

Tento článek shrnuje časté otázky a odpovědi, které se týkají práce s odkazy. Najdete zde jasné návody, „jak to udělat“ – odkaz na rubriku do hlavní nabídky, odkazy na archivy nebo jak obnovit trvalé odkazy.

Odkazy v menu

Menu bývá obvykle hlavní nabídka webu, ale těchto menu může být více a používají se také v patičce nebo na jiném místě webu (či stránky). Vytváří se v sekci Vzhled > Menu. Typickou položkou nabídky bývají stránky, nejsou ale jediným typem položky.

Stránky a jejich vložení do nabídky
Stránky a jejich vložení do nabídky

Odkazy na stránky nebo rubriky

V seznamu vidíte také rubriky nebo jiné typy článků, pokud na webu nějaké máte (bývá to portfolio, služby, produkty, reference, novinky apod.). Můžete si vybrat nejnovější položky, všechny nebo si položku najít (pokud jich je moc) – v záhlaví k tomu slouží karty Nejnovější, Zobrazit vše a Hledat. Obsah boxíku si zobrazíte kliknutím na malou šipečku v pravém horním rohu.

Vložení vlastního odkazu do nabídky
Vložení vlastního odkazu do nabídky

Odkazy na jiné stránky

Boxík obsahuje kromě stránek také další sekce – např. rubriky nebo vlastní odkazy (na obrázku nepřeloženo, Custom Links). Pokud tedy kliknete na Custom Links, můžete vložit do nabídky odkaz (položka URL) a název položky (Text odkazu). Adresa odkazu musí být absolutní (http://), jen www nestačí.

Odkaz na časový archiv

WordPress automaticky vytváří archivy článků podle schématu /rok/měsíc/den, např. 2015/04/. Na takové adrese se zobrazuje výpis článků, které vznikly v ten rok, měsíc, den. Pro vložení odkazů na archiv není žádné rozhraní. Vkládají se tedy pomocí výše uvedeného okna pro vlastní odkazy a můžete je zadat relativně, tedy /2015/05/ pro květen roku 2015 (začátek adresy redakční systém doplní).

Jiné typy článků a jejich vložení do menu
Jiné typy článků a jejich vložení do menu

Odkaz na soubor

Podobně se vkládají odkazy na soubor – musíte znát jeho adresu a prostě ji zadat do okna pro vložení vlastního odkazu.

Co když trvalé odkazy nefungují

Pokud vám místo článků naskakují chyby 404, tedy „stránka nenalezena“, běžte v administraci webu do sekce Nastavení > Trvalé odkazy. Stačí ji navštívit, nemusíte nic ukládat, pokud jste neprovedli změnu ve struktuře odkazů. WordPress v tomto okamžiku obnoví strukturu odkazů a vše by mělo začít fungovat. Podmínkou je, aby byl zapisovatelný soubor .htaccess, v němž jsou uložená pravidla pro vytváření „hezkých adres“.

Foto: Unsplash

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.