K čemu je dobrá pracovní verze webu a jak ji provozovat

Otázka z jedné diskuze o WordPressu: Je možné nainstalovat si WordPress jako „nový“ web někde mimo stávající web, který stále poběží? Jak to udělat, abychom hlavní web neohrozili, ale přitom mohli pracovat na tom novém?

Běžným postupem je vytvoření pracovní kopie webu, říká se jí také vývojářské verze (neboli devel) či stage (protože jde o fázi vývoje webu, stage). Taková kopie se vytváří na subdoméně finálního webu, např. new.adresawebu.cz nebo dev.adresawebu.cz Opakem develu je ostrý web neboli produkční web („produkce“), běží typicky na www.adresawebu.cz.

K čemu vývojářský web slouží

Obecně řečeno slouží k tomu, abyste si na ní mohli vyzkoušet věci, které na ostré verzi otestovat nejde, protože by měly negativní dopad na chod webu. Konkrétně pak můžeme ještě rozlišit další důvody, proč mít vývojářskou verzi webu:

  • vývoj vzhledu nebo pluginu, vývojář nahrává nové verze a vy jako majitel sledujete průběh prací, testujete výsledek.
  • vývoj a příprava zcela nového webu, tedy softwaru i obsahu, který se připravuje „na ostro“ a až bude jednou hotový, tak se jen změní DNS záznamy a stane se novým produkčním webem.
  • nasazování aktualizací, což může být někdy pro ostrý web rizikové – vše lze nejprve vyzkoušet na develu, pokud vše proběhne v pořádku, pak se úpravy provedou i na ostrém webu.

V případě třetího důvodu, tedy testování nových aktualizací softwaru, nelze někdy dosáhnout úplně spokojenosti se stavem. Některé aktualizace nelze otestovat na develu, protože jsou ovlivněny konkrétními podmínkami ostrého webu. Jde nejen o hosting (i když by měl být stejný), ale třeba o pluginy zapisující data do ekonomického systému nebo o úkony prováděné na platební bráně. I když např. ta má svou testovací verzi, ta ostrá se někdy může chovat jinak. V těchto případech pracovní verze webu bohužel nepomůže.

Co je potřeba k jeho vytvoření a provozu

V první řadě se musí nastavit doménový A záznam, aby bylo možné vytvořit subdoménu a na ní nainstalovat WordPress. Jakmile je WordPress funkční, pak je dobré naplnit jej obsahem a nainstalovat do něj požadované pluginy a šablony – buď tedy takové, které používá ostrý web, nebo ty nové (pro případ, že pracujeme na zcela novém webu).

Naplnění webu obsahem – export, import

Zřejmě nejsnazší cestou, jak vytvořit kopii webu, je použití pluginu All-in-One WP Migration. Nainstalujte ho na zdrojovém ostrém webu, vytvořte export do souboru, nainstalujte plugin na cílovém vývojářském webu a soubor importujte. Přenese se kompletní obsah (články, obrázky), nastavení a změní se také všechny adresy (článků, odkazů, obrázků). Nemusíte už dělat vůbec nic, máte kopii webu.

Existují také jiné pluginy pro export a import dat a WordPress obsahuje funkci exportu pomocí XML souboru přímo v sobě. Je to také možná cesta, i když se hodí spíše pro export jednotlivých typů článků než kompletně celého webu (např. se nepřenese nastavení šablony). Navíc obsahuje chybu – pokud vyberete jen určité období a při importu zvolíte, aby se stáhly také obrázky, nestane se to a navíc ze všech článků zmizí. Proto je vhodné importovat vždy vše.

Vytvoření dat

Další cestou může být také vytvoření nějakých testovacích dat. Nemáte čas vytvářet obsah, přijde na řadu později, ale zároveň potřebujete články, obrázky pro testování funkcí a vzhledu nového webu. Klasický výplňový text Lorem Ipsum nevyhovuje. Použijte plugin FakerPress. Dokáže vygenerovat články různého typu, komentáře, uživatele, uživatelská pole a taxonomie (kategorie, štítky). Vloží do nich text a obrázky z různých bezplatných služeb. Můžete nastavit i parametry, např. množství štítků u článků nebo uživatelská pole (custom fields).

Uzavření webu před zvědavci

Dalším krokem obvykle bývá uzavření webu před běžnými návštěvníky a zablokování přístupu robotům z vyhledávačů. K tomu slouží pluginy jako např. Maintenance nebo další pluginy servisního režimu . Umožňují web zpřístupnit pouze přihlášeným uživatelům. Více se dočtete v článku Jak skrýt web před zraky návštěvníků na webu CoUmíWP.cz.

Když se z develu má stát ostrý web

Pokud jdete cestou přípravy nového webu a jste ve fázi, kdy je pracovní verze webu hotová a má se z ní stát nový ostrý web, pak jej musíte do té ostré fáze nějak „přepnout“. Opět je více přístupů k věci:

  • změna DNS záznamů – původní ostrý web se bude hlásit na adrese old.adresawebu.cz a pracovní verze se nově ocitne na www.adresawebu.cz, nebo
  • pracná varianta je export celého pracovního webu a jeho opětovný import do (nejlépe úplně nové instalace) WordPressu na hlavní doméně www.adresawebu.cz (včetně všech obrázků a pluginů).

Devel se vyplatí

Pracovní verzi by měl mít každý web a měla by formálně (=myšleno z hlediska formy, nikoliv „jen na oko“) odpovídat ostré verzi. Obsah se bude za pár měsíců lišit, protože na ostrém webu budete určitě vydávat články – nemá moc smysl pečlivě je vydávat i na develu. Ale jak bude třeba vypadat nová stránka s firemními kontakty, to je lepší vyzkoušet si právě na pracovní verzi.

Odpadají pak stresy, které jsou s ostrou verzí spojené. Obsah jednotlivých stránek můžete navíc přenést jen pomocí Ctrl-c (Cmd-c) a Ctrl-v (Cmd-v). Takže stránku si připravíte na develu a až bude hotová, pomocí Ctrl-c (Cmd-c) a Ctrl-v (Cmd-v) ji publikujete na ostrém webu.

1 komentář u „K čemu je dobrá pracovní verze webu a jak ji provozovat“

  1. Skvely clanok! Diky… Ak by som mohol poziadat – vedeli by ste aj detailnejsie popisat, ako na zmeny DNS pre prechode z „devel na ostry“?
    „změna DNS záznamů – původní ostrý web se bude hlásit na adrese old.adresawebu.cz a pracovní verze se nově ocitne na http://www.adresawebu.cz...“
    Vas webadmin-amater by vam bol velmi vdacny! Diky…

Komentáře nejsou povoleny.

Newsletter Rádce pro správce

Každou středu rozesíláme část svého know-how, které jsme pracně získali během posledních let. Zadarmo každému, kdo má zájem stát se zkušeným správcem WordPressu. Není určený našim zákazníkům, nýbrž našim kolegům v oboru. Vracíme tak komunitě to, co jsme získali od jiných. Podívejte se do jeho archivu.