⚙️ 💡 Firemní webmaster: podpora WordPress, servis webu, hosting
📥 obchod@wp-admin.cz

Jaké jsou typy pamětí?

V praxi a v požadavcích, které s našimi zákazníky běžně řešíme, se objevuje i výraz paměť. Ten může vyjadřovat různé prostředky a účely využití. Povíme si, jaké typy zařízení pojem paměť počítače představuje, rozdíly mezi nimi, jak pracují, k čemu slouží a co jejich kapacita ovlivňuje. Článek vznikl na základě dotazu našeho zákazníka a třeba se některé informace zrovna budou hodit i vám.

Článek byl vydán , upraven • Autorem je Jana Šumpíková

Ze všeho nejdříve alespoň několik informací k paměti, kterou pro zpracování údajů zprostředkovává poskytovatel hostingu. Pokud provozujete své webové stránky na vlastním serveru, máte k dispozici kapacitu podle svého nastavení. Provoz drtivé většiny webů však zajišťují různé sdílené hostingy, které nabízí omezený paměťový limit (tzv. memory_limit) a limit disku (Quota). Běžný dostačující limit pro paměť je standardních 128 MB. E-shopy a weby obsahující mnoho položek nebo náročných pluginů (např. Visual Composer, Essential Grid) však mohou během svého provozu působit potíže právě z důvodu výrazně vyšší potřeby této paměti. Je pak třeba požádat hosting o navýšení kapacity (zpravidla až na 256 MB), což je již prakticky vždy dostačující. Samozřejmě je to spojeno i s vyšší platbou za tuto službu.

Jak je uvedeno výše, jako paměť může být označen i prostor Quota, který hosting nabízí pro uložení dat potřebných pro vykreslení webu. Jednoduše řečeno, jde o prostor na serveru, kde jsou uloženy všechny soubory hostované stránky, které jsou nutné pro chod a požadovanou funkcionalitu webu. Tyto soubory jsou následně dostupné přes internetový prohlížeč.

A co se týká paměti počítače, je dobré vědět, že každý počítač ke své činnosti využívá dva druhy paměti. Jedna má jen malou kapacitu a je velmi rychlá – to je operační paměť. Druhá paměť počítače má velkou kapacitu, je pomalejší a data po vypnutí počítače uchovává. Tato paměť se hovorově nazývá disk. Disk – pevný disk (z angl. hard disk) je zařízení, které se používá na uchovávání dat v počítačích, ale v současnosti už i v dalších přístrojích. Velikost se udává v terabajtech (TB). Čím větší velikost pevného disku, tím více informací dokáže uchovat. Běžné počítače obsahují 1 TB prostoru a více.

Správce úloh: využití operační paměti počítače
Správce úloh: využití operační paměti počítače

Operační paměť

Zaměříme se na první – operační paměť. Je to paměťový prostor, který umožňuje běh programů. Fyzicky je operační paměť tvořena moduly, které umožňují přístup k jakékoliv adrese paměti. Odtud také plyne jejich anglické označení Random Access Memory (RAM). Rychlý přístup k jakékoliv adrese paměti zvyšuje přístupovou dobu a efektivitu práce s informacemi. Informace uložené v této paměti jsou k dispozici pouze v případě, pokud je operační paměť napájena elektrickým proudem, tedy po dobu zapnutí počítače. Pak se informace ztratí, takže operační paměť informace ukládá pouze krátkodobě. Když spustíte program, dojde k jeho zavedení do operační paměti a teprve zde jej dokáže procesor instrukci za instrukcí vykonávat.

Frekvence

Frekvence operační paměti vyjadřuje rychlost přenosu dat mezi pamětí a základní deskou. Čím vyšší hodnotu frekvence paměť má, tím lépe.

Výkon

Paměť RAM využívá procesor (CPU) jako úložný prostor pro data, pro výsledky výpočtů a programových instrukcí. Pro ukládání dat a jejich vybírání udává procesor paměťovou adresu požadované informace. Výkon paměti RAM určuje přístupová doba. To je čas, který uplyne mezi okamžikem, kdy CPU vydá paměti RAM instrukci k přečtení určitých dat z určité adresy a okamžikem, kdy CPU data přijme. Dnešní čipy RAM mají obvykle přístupovou dobu v řádu nanosekund (nanosekunda je miliardtina sekundy).

Velikost

Dalším důležitým parametrem paměti je její velikost. Velikost se udává v gigabajtech (GB). Čím větší je velikost operační paměti, tím více se do ní vejde informací. Běžné počítače obsahují 4 až 8 GB paměti, výkonnější ještě více.

Rozdíly mezi operační pamětí a diskem

V operační paměti běží všechny programy, které jsou zrovna spuštěné. Pokud se spouští nějaký program, tak se z disku nahraje celý nebo jeho nějaká část do operační paměti. Z toho vyplývá, že čím větší je k dispozici operační paměť, tím více programů lze naráz spustit – souběžně toho v počítači může běžet víc. Lze říci, že paměťová rezerva umožňuje plynulejší běh softwaru. Nízká kapacita RAM se může projevit například při větším množství otevřených záložek v prohlížeči (načítání “zamrzá”, je velmi pomalé) a samozřejmě také u hraní her. Nedostatek RAM se projeví zpomalením operačního systému tak, že se data začnou načítat na pevný disk (swapování), který je pomalejší než operační paměť. Naproti tomu primárním účelem disku je uchovávat velké množství dat dlouhodobě, nemusí být tedy tak rychlý. Takže mimo rychlosti je u něj důležitá velikost a schopnost data archivovat.

Kolik stojí?

Paměť RAM si vybíráme podle základní desky, kterou jsme si pořídili k našemu procesoru a volíme podle kapacity, frekvence a napětí. V současné době (prosinec 2017) se cena 1 GB paměti pro servery pohybuje kolem 600,- Kč; pro běžné počítače přibližně za polovinu. Operační paměti vyrábějí například tito výrobci: Kingston, ADATA, Corsair, Transcend.

Hard disky pro počítače jsou dražší, cena se opět odvíjí od jejich velikosti a typu. U klasického disku za 1 TB cena začíná na 1200,- Kč. Disk SSD, který je rychlejší, nalezneme od 2 100,- Kč za 1 TB.

A pokud jde o disky do serveru, klasický disk pořídíte za cenu od 5 000,- Kč za 1 TB, SSD disky do serveru jsou velmi drahé – jen 200 GB stojí průměrně asi 6 500,- Kč.

Pevný disk (hard disk)
Pevný disk (hard disk)

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud počítač funguje pomalu – jakákoliv aplikace nebo program se pomalu spouští a pracuje, je důležité myslet na zvýšení kapacity operační paměti. Pokud potřebujete uchovávat více fotografií, videí nebo dokumentů a již se nedostává místa, bude nutné zvážit dokoupení dalšího disku nebo výměnu stávajícího za větší. A pokud se jedná o web, který je líný nebo pro plynulou funkčnost náročnějších pluginů nedostačuje alokovaná paměť a je třeba zprovoznit nové funkce, potíže se vyřeší žádostí o navýšení paměti nebo kvóty na disku sdíleného hostingu u poskytovatele.

Ilustrativní ikona

Měsíční správa webu na WordPressu je naší hlavní službou, podívejte se, co všechno obnáší a proč byste se o svůj web měli pravidelně starat.
Jak vám správa pomůže 

Použité obrázky: zdroj Pixabay.com Licence CC0 1.0 Universal

Další články o WordPressu

Migrace webu z HTTP na HTTPS

Také často slyšíte, že je dobré mít web na HTTPS? Ale víte, co to vlastně znamená a k čemu je to dobré? V textu najdete odpověď a krátký obecný popis migrace webu na HTTPS.

Přečíst

Pluginy a platební brány

Zvažujete, jakou platební bránu využít pro svůj e-shop a který plugin využít? Z velké nabídky jsme vybrali několik pluginů a  platebních bran, které nás zaujaly a lze je úspěšně využít ve WordPressu. U každého produktu je krátký popis a informace o ceně.

Přečíst